Înfrângere pentru CSM U Oradea în meciul cu Szolnok Olaj KK

arena antonio alexe oradeaFormaţia maghiară a ieşit victorioasă în cel de al treilea joc de verificare pentru orădeni.

05 Septembrie 2015

14:46

Prima partidă din acest presezon, pe care CSM-U Oradea a disputat-o în faţa propriilor suporteri, a rezultat cu o înfrângere în meciul cu Szolnok Olaj KK, campioana Ungariei.

Cu un început promiţător din partea baschetbaliștilor noștri, fructificând primele 5 faze consecutive ale întâlnirii, primul sfert s-a încheiat în avantaj pentru gazde. La finalul primului sfert scorul era 18 – 16.

În cea de a doua parte a jocului, Szolnok Olaj KK a preluat conducerea jocului, punctajul înregistrat în pauza mare fiind 36 – 40. Din acest moment, întrecerea a fost controlată în totalitate de către cea mai titrată echipă din campionatul de baschet masculin al țării vecine, până la finalul partidei, când tabela de marcaj indica scorul final de 69 – 82.

Cel mai eficient jucător al CSM a fost Sean Barnette, el înregistrând pe tabela de joc 12 puncte, 5 recuperări şi 5 pase decisive. În tabăra adversă remarcat a fost Green cu 15 puncte, 8 recuperări şi 8 pase decisive.

Aceasta a fost cea de a treia șansă de verificare pentru CSM-U Oradea, primele două fiind disputate într-un turneu disputat în Târgu Jiu, bihorenii înregistrând până în prezent doar rezultate negative.

Cele două echipe se vor întâlni din nou azi, 05 Septembrie 2015, de la ora 17:00, în Arena „Antonio Alexe”. Intrarea este liberă.