Victorie istorică pentru CSM CSU Oradea, în Basketball Champions League 2016!

Campionii Israelului, Maccabi Rishon LeZion, au cedat pe terenul orădenilor.

15 Decembrie 2016

09:10

Orădenii iubitori de baschet au fost în delir Miercuri, 15 Decembrie 2016, deoarece a avut loc partida dintre CSM CSU Oradea și Maccabi Rishon LeZion.

Jocul s-a desfășurat în cadrul grupei B a competiției Basketball Champions League, punând față în față campioanele naționale din România și Israel.

Se anunța o dispută deschisă oricărui rezultat. CSM CSU Oradea l-a avut revenit în teren pe Titus Nicoară, dar Sean Barnette și Andrei Mandache au rămas încă în afara lotului din pricina unor accidentări. În partida tur, Maccabi au învins pe teren propriu cu scorul de 69 – 56.

În primul sfert, gazdele s-au menținut la conducere, rezultând scorul de 23 la 19. În al doilea sfert, oaspeții au fost cei care s-au evidențiat, reușind, la un moment dat, să conducă. Orădenii au știut cum să gestioneze situația apărută, revenind și încheind prima jumătate cu scorul de 39 – 35.

Sfertul 3 a fost în totalitate controlat de orădeni, reușind către final să aibă chiar și 8 puncte avantaj. Un component cheie a fost Sean Denison, care până la finalul întâlnirii avea să izbutească 7 capace. Această parte a meciului s-a încheiat cu scorul de 53 – 45.

Ultimul act avea să fie unul nesatisfăcător pentru CSM CSU Oradea, echipa din Israel reușind să treacă în avantaj, și să se afle la conducere pentru o bună parte de timp. Ea a adunat chiar și 7 puncte în avantaj. Cu puțin timp rămas, CSM CSU Oradea a revenit la conducere, grație unei prestații remarcabile a lui Martin Zeno, care cu sânge rece a înscris în 2 momente importante în economia confruntării. Un capac de zile mari a lui Denison, pe final, a pus capac întregii seri, scori final 69 – 64.

Cel mai bun marcator din tabăra noastră a fost Martin Zeno cu 18 puncte. Lider la eficiență a fost Sean Denison, canadianul izbutind 14 puncte, 11 recuperări și 5 pase decisive.

CSM CSU Oradea se află astfel la cea de-a 4-a victorie în cadrul Basketball Champions League, având de altfel la activ 5 înfrângeri.

Următorul joc pe care echipa de pe malul Crișului Repede îl va disputa va avea loc în Trivale, întâlnind, în deplasare, pe BCM U Pitești. Partida va avea loc Duminică, 18 Decembrie a.c., de la ora 19:55.